Na czym polega śrutowanie powierzchni?

Na czym polega śrutowanie powierzchni?

Wyróżnić możemy wiele metod obróbki powierzchni stalowych. Jedną z ważniejszych czynności, które należy wykonać przed zabezpieczeniem elementów stalowych, na przykład lakierem czy powłoką galwaniczną, jest śrutowanie. Ma ono na celu przygotowanie materiału poprzez jego wzmocnienie, czyszczenie i wypolerowanie. Na czym polega ten proces, w jakich sytuacjach się go stosuje i jakie są zalety śrutowania powierzchni?

Co to jest śrutowanie i na czym polega?

Śrutowanie jest niezwykle ważnym etapem obróbki powierzchni metalowych, ponieważ dzięki niemu zostają one mechanicznie oczyszczone z wielu zanieczyszczeń, na przykład lakierów, rdzy, starszych warstw farb czy zendry. Do przeprowadzenia śrutowania niezbędna jest specjalna komora śrutownicza. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest odtłuszczenie powierzchni konstrukcji ze stali oraz usunięcie spawalniczych odprysków. Do przeprowadzenia śrutowania niezbędny jest również dobór odpowiedniego materiału ścierającego, a sam proces może odbywać się zarówno na sucho, jak i na mokro.

Piasek jest najczęściej wykorzystywanym materiałem, jednak można do tego wykorzystać również metal, rozdrobnione szkło, lód albo zmielone skorupki orzechów i roślin. Dobór odpowiedniego materiału zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt ma zostać uzyskany. Podczas przeprowadzania procesu śrutowania dochodzi do wytworzenia strumienia ścierniwa za pomocą sprężynowego powietrza. Może go również stworzyć siła odśrodkowa turbiny, nazywana również kołem rzutowym. Podczas wykonywania zabiegu znaczenie ma nie tylko rodzaj ścierniwa, ale również ciśnienie sprężonego powietrza, kąt strumienia oraz odległość dyszy od powierzchni.

Jakie są zalety śrutowania powierzchni?

Śrutowanie elementów metalowych jest niezbędne dla zapewnienia dobrej przyczepności dla substancji ochronnej, na przykład farby. Dzięki temu powierzchnia poddana śrutowaniu jest odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Oprócz tego powierzchnia, która została poddana obróbce, staje się gładka i bardzo dokładnie oczyszczona. Dodatkowo przeprowadzenie procesu śrutowania jest stosunkowo niedrogie. Chemiczna obróbka powierzchni wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami. Śrutowanie jest również uniwersalną metodą czyszczenia, ponieważ można je wykorzystywać na różnego typu powierzchniach. Oprócz tego po ich odtłuszczeniu istnieje możliwość, by bezpośrednio nakładać nowe powłoki.