Jak malowanie natryskowe wpływa na jakość powierzchni?
21 lutego 2024Rodzaje farb i systemów antykorozyjnych
25 kwietnia 2024Malowanie pozwala na uatrakcyjnienie wyglądu różnego rodzaju przedmiotów, a przy tym umożliwia zabezpieczenie ich powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio dopasowana powłoka malarska będzie barierą przed bezpośrednim kontaktem z wodą lub wilgocią czy wszelkiego typu chemikaliami, a ponadto sprawdzi się jako ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, przede wszystkim zarysowaniami. W zależności od sytuacji można zdecydować się na rozmaite technologie nakładania farby. Powszechnie sięga się zwykle albo po malowanie proszkowe lub lakierowanie na mokro. Przed przystąpieniem do nałożenia warstwy farby trzeba jednak zadbać o podłoże. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Dlaczego podłoże musi być odpowiednio przygotowane?
Proces malowania w przypadku technologii natryskowej polega na nałożeniu drobin farby podawanej pod ciśnieniem. Jej cząsteczki osiadają na danej powierzchni, a po odparowaniu rozpuszczalnika przywierają do niej za sprawą odpowiedniej siły adhezji. Żeby było to możliwe, materiał musi jednak zostać właściwie przygotowany, w przeciwnym razie warstwa farby okaże się nietrwała i po krótszym lub dłuższym czasie może pękać, łuszczyć się czy odpadać całymi płatami.
Jak przygotowuje się powierzchnie do malowania?
Powierzchnie, które mają być pomalowane, muszą być uprzednio oczyszczone. W tym celu często stosuje się obróbkę strumieniową np. śrutowanie lub piaskowanie, w których dzięki użyciu odpowiedniego materiału można pozbyć się resztek starych farb, rdzy czy innych zabrudzeń. Poza tym niezbędne okaże się odtłuszczenie, a w razie potrzeby także zabezpieczenie antykorozyjne np. przez cynkowanie lub alucynkowanie. Stosuje się również grunty i podkłady, zależnie od tego, co ma zostać polakierowane. W przypadku technologii malowania natryskowego element jest następnie suszony w dość wysokiej temperaturze, co przyspiesza proces odparowania rozpuszczalnika i tym samym wysychania farby. Warto pamiętać, że właściwe przygotowanie podłoża jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.