Jakie preparaty są stosowane do zabezpieczenia ppoż. konstrukcji stalowych?
17 stycznia 2024Jak przygotować powierzchnię do malowania natryskowego?
9 kwietnia 2024Przygotowanie wielu elementów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ich powierzchni przed wpływem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć czy zabrudzenia, a także zwiększenia ich odporności na uszkodzenia mechaniczne. Równie istotne okaże się nadanie im efektownego wyglądu, który przyczyni się do podniesienia ich atrakcyjności. Rozwiązaniem, które doskonale nadaje się do zrealizowania tych zadań, stanie się malowanie natryskowe. Przekonajmy się, na czym ono polega i sprawdźmy, jakie ma zalety.
Co trzeba wiedzieć o malowaniu natryskowym?
Malowanie natryskowe jest również określane jako malowanie na mokro. Polega ono na nanoszeniu na powierzchnię płynnej farby, która będzie zasychała w wyniku systematycznego odparowywania znajdującego się w niej rozpuszczalnika. Proces jej nakładania wiąże się z wykorzystaniem specjalnego agregatu wymuszającego przepływ za sprawą sprężonego powietrza lub przy malowaniu hydrodynamicznym dzięki pracy odpowiednio skonstruowanej pompy membranowej. Zaletą malowania natryskowego jest możliwość dokładnego pokrywania elementów warstwą o własciwej grubości, a także uzyskiwania rozmaitych efektów specjalnych.
Jakie znaczenie ma malowanie natryskowe?
Farba nanoszona na poszczególne powierzchnie pozwala na zabezpieczenie ich przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku metalu daje doskonałą ochronę antykorozyjną, ponieważ tworzy barierę nieprzenikalną dla wody koniecznej w procesie utleniania. Jeżeli chodzi o drewno i materiały drewnopochodne powłoka malarska będzie zapobiegała deformacji elementów wskutek zmiany ich wilgotności, a jednocześnie zabezpieczy je przed inwazją grzybów i owadów. Jeżeli idzie o tworzywa sztuczne, malowanie ochroni materiał przed kontaktem z promieniowaniem ultrafioletowym i zapobiegnie jego erozji wskutek procesu starzenia.