Czy malowanie przeciwpożarowe jest wymagane przez polskie prawo?
21 grudnia 2023Jak malowanie natryskowe wpływa na jakość powierzchni?
21 lutego 2024Jednym z największych zagrożeń dla konstrukcji wykonanych ze stali jest wysoka temperatura powstająca w razie pożaru. Dla zabezpieczenia elementów przenoszących obciążenia stosuje się więc odpowiednie do ich rodzaju środki ochronne. W zależności od sytuacji mogą to być specjalne okładziny, zabudowy z płyt ogniotrwałych, tkaninowe izolacje termiczne czy nanoszone na powierzchnię niepalne masy cementowe lub ceramiczne. W miejscach, w których wymagane jest zachowanie niezmienionych wymiarów zewnętrznych poszczególnych komponentów oraz tam, gdzie z braku wystarczającej przestrzeni nie sprawdzą się inne rozwiązania, często wybierane jest malowanie ognioochronne. Przekonajmy się, czemu takie środki okażą się niezbędne oraz zobaczmy, w jaki sposób są wykorzystywane.
Dlaczego zabezpieczenie ppoż. stali jest niezbędne?
Stal to materiał o wysokiej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, a szczególnie obciążenia mechaniczne. W podwyższonej temperaturze jej odporność ulega jednak gwałtownemu zmniejszeniu, a poszczególne zrobione z niej komponenty stają się giętkie i łatwo mogą zostać odkształcone. Ponieważ zjawisko to zachodzi już przy kilkuset stopniach Celsjusza, na wypadek pożaru części nośne konstrukcji czy istotne elementy budynku muszą zostać dodatkowo zabezpieczone przed oddziaływaniem uwalnianego ciepła.
Co daje malowanie ogniochronne?
Malowanie ogniochronne polega na nałożeniu na powierzchnię metalu powłoki ze specjalnej farby pęczniejącej. Zawiera ona składniki, które w wyniku działania zwiększonej temperatury uwalniają gaz wytwarzający dużą ilość drobnych pęcherzyków. Prowadzi to do znacznego zwiększenia objętości, a tym samym powoduje powstanie warstwy termoizolacyjnej. Zmniejsza ona tempo nagrzewania się stali i powstrzymuje spadek jej wytrzymałości. Plusem używania farb tego rodzaju jest łatwość ich aplikacji, przystępny koszt całej operacji oraz znikoma masa i wielkość tworzonej bariery.